A Bácsalmási Hunyadi János Gimnázium testvérvárosi kapcsolata
A Bácsalmási Hunyadi János Gimnáziumot közel másfél évtizede szoros baráti szálak fűzik a németországi Backnang városának Közgazdasági Gimnáziumához. A kapcsolat 1994-ben hivatalos formát öltött, amikor a két intézmény vezetése megkötötte a partnerkapcsolatról szóló szerződést. Az oklevelek aláírása után a már létező jó viszony nemcsak, hogy mindjobban elmélyült, hanem a két iskola konkrét cselekvési programot is kidolgozott, így az alkalomszerű találkozásokon túl már közös hagyományaink vannak. 2005.szeptemberében Bácsalmáson városi rendezvény keretében jubileumi műsorral ünnepeltük meg a partnerkapcsolat fennállásának 10.évfordulóját.
Korábbi években több tanuló lehetőséget kapott, hogy egy hónapot eltöltsön a backnangi Wirtschafts Gimnasiumban. A tanulók egy-egy osztály tagjává válva megismerték a német diákok életét, az ottani elvárásokat.
A megállapodás értelmében tanévenként egy-egy nagyobb találkozót is szerveznek. Ez az esemény mozgatja meg a legtöbb tanulót: 1997 októberében a gimnázium legjobb sportolói részt vettek a Backnangban megrendezett nemzetközi ifjúsági sportfesztiválon.
Mivel minden gimnáziumi tanuló tanul németül, ez a kapcsolat kiemelkedően fontos, hiszen így sokaknak adódik lehetősége a padsorokban szerzett tudást anyanyelvi környezetben próbára tenni. Egy-egy nyelv elsajátításához elengedhetetlenül szükséges a gyakorlat: még a leghatékonyabb nyelvi órákon elért eredmények is összehasonlíthatatlanok az idegen nyelvű közegben tapasztalt beszédkészség-fejlődéssel.
Az egyre szerteágazóbbá és személyesebbé váló kapcsolat számos előnnyel jár mindkét iskola számára. Lehetővé teszi más országok, kultúrák és szokások megismerését.
Az országok fiatalságának, egymás nemzetének kölcsönös megismerése elengedhetetlenül fontos a közös Európa építéséhez. Ezen elvek alapján bővülnek és mélyülnek az évenkénti konkrét cselekvési programok, művészeti és kulturális rendezvényekkel, a hagyományok felkutatásával és ápolásával, a környezetvédelem kérdéseinek vizsgálatával, az eltérő társadalmi, gazdasági és oktatási rendszerek megismerésével, szabadidős- és sport rendezvényekkel.
A vetélkedőkön a tanulók közösen keresnek megoldást európai kérdésekre, eközben barátságok szövődnek, s a fiatalokon keresztül két nemzet kerül közelebb egymáshoz. A testvériskolai kapcsolat a testvérvárosi kapcsolatnak is szerves részévé vált. A közös projektek során tudatosul a fiatalokban, hogy Magyarország történelmével, kultúrájával, hagyományaival Európa szerves része.