Bácsalmás a déli Bácska jelentős, meghatározó települése. A Baja és Jánoshalma közti térségben fekvő város döntő szerepet játszik mind gazdasági-kereskedelmi, mind szociális (egészségügyi ellátás), mind oktatási (iskolahálózat) szempontból. Intézményhálózata a térség igényeit kielégíti.

A térség lakossága főként mezőgazdasággal foglalkozik, az ipari tevékenység az elmúlt években csökkent. Bács-Kiskun megye területét is figyelembe véve magas a munkanélküliek száma.

A terület településein és Bácsalmáson is jelentős lélekszámú nemzetiség él - közülük meghatározóak a svábok, horvátok és szerbek. Az elmúlt pár évtizedben illetve években kialakultak, majd újraalakultak a községek, államok "testvérkapcsolatai".

Bácsalmás jó közlekedési lehetőségekkel rendelkezik, a környező községekből jól megközelíthető.

A mai gimnázium 1953. szeptember elsején indult meg két osztállyal a volt katolikus fiúiskola épületében, majd három év múlva az iskola átköltözött a határőr-laktanya hajdani épületébe.

Az épület csak fokozatos fejlesztések után vált alkalmassá az oktatásra. Az 1950-es évek végének, és az 1960-as évek többszöri részleges felújítása alakította ki az elfogadható viszonyokat (a fűtés korszerűsítése, melegpadló, előadók, szertárak, könyvtárak kialakítása stb.). Ez a '80-as, '90-es években tovább folytatódott. Az 1994-es tanévre megtörtént az épület teljes felújítása illetve átépítése, amely azzal járt, hogy az utcai részen helyezték el a kollégiumot, a gimnázium épülete új előadókat kapott, korszerűsítették a fűtést, a padlóburkolatot, a tetőt és a teljes elektromos hálózatot. Ha a felújítást megelőző tervek nem is mindenben valósultak meg, mégis jobb, korszerűbb, használható épület alakult ki.

2018 nyarán átfogó infrastrukturális fejlesztés valósult meg a bácsalmási gimnáziumban. A közel 125 millió forintos pályázati támogatásnak köszönhetően megújultak a tantermek, folyosói burkolatok, gépészeti és villamossági rendszerek, lecserélték a kazánokat és megújultak a tornacsarnok öltözői és nyílászárói. Teljes körű felújítás valósult meg a természettudományos szaktantermeknél, bútorzattal és új taneszközökkel felszerelve. A felújítások mellett átalakításokat is végeztek, a tanári szoba és a vezetői iroda a földszintre került, az első emeleten viszont kettő új tanteremmel bővültek, aminek köszönhetően a gimnázium befogadóképessége is nőtt.